موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۷ شهریور ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > واژه نامه سرطان
واژه نامه سرطان
  

Collagen

کلاژن

‌پروتئین رشته‌ای یا فیبروز (Fibrous) که در غضروف و دیگر بافت‌های همبند یافت می‌شود.
 

Collagenese

کلاژناز

نوعی آنزیم که ‌پروتئین کلاژن را تجزیه می‌کند.
 

Death Cap

کلاهک مرگبار (قارچی بسیار سمی)

نوعی قارچ سمی که اثرات مضری بر کلیه و کبد دارد. اکثر موارد مرگ و میری که از خوردن قارچ سمی بروز می‌کند ناشی از خوردن این قارچ است که نام علمی آن Amanita Phalloides می‌باشد.
 

Death Cap

کلاهک مرگبار (قارچی بسیار سمی).

نوعی قارچ سمی که اثرات مضری بر کلیه و کبد دارد. اکثر موارد مرگ و میری که از خوردن قارچ سمی بروز می‌کند ناشی از خوردن این قارچ است که نام علمی آن Amanita Phalloides می‌باشد.
 

Klebsiella

کلبسیئلا

نوعی باکتری که اغلب باعث عفونت‌های ریه، مجرای ادراری، روده، و زخم‌ها می‌شود.
 

Chlorine

کلر

ماده‌ای شیمیایی که در تولید محصولات، به‌عنوان سفید کننده، و برای از بین بردن باکتری و دیگر ریزموجوداتی استفاده می‌شود که در آب وجود دارند.
 

Chlorambucil

کلرامبوسیل

دارویی که برای درمان چند نوع لوسمی و لنفوم استفاده می‌شود. این دارو با صدمه زدن به DNA سلول‌ها از رشد آنها جلوگیری می‌کند و امکان دارد سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. کلرمبوسیل نوعی عامل آلکیله کننده است. از واژه Leukeran هم به‌جای Chlorambucil استفاده می‌شود.
 

Chlorotoxin

کلروتوکسین

ماده‌ای که اینک آن را برای تشخیص و درمان گلیوم (نوعی سرطان مغز) و دیگر انواع سرطان بررسی می‌کنند. کلروتوکسین به سلول‌های سرطانی موجود در مغز و سیستم اعصاب محیطی متصل می‌شود و امکان دارد از گسترش این سلول‌های سرطانی جلوگیری کند. کلوروتوکسین را از زهر نوعی عقرب تهیه می‌کنند. شکلی از کلوروتوکسین که در آزمایشگاه ساخته می‌شود را Tm - 601 می‌نامند. کلوروتوکسین نوعی نوروتوکسین (سمی که بر دستگاه اعصاب تأثیر می‌گذارد) است. به‌جای Chlorotoxin، از واژه CTX هم استفاده می‌شود.
 

Chloroma

کلروما

تومور بدخیمی به رنگ سبز که از سلول‌های میلوئید تشکیل می‌شود (سلول میلوئید نوعی گلبول سفید خون است). این تومور اغلب با لوسمی‌ میلوژنز مرتبط می‌باشد. به‌جای Chloroma، از واژه Granulocytic Sarcoma هم استفاده می‌شود.
 

Cholestrol

کلسترول

ماده‌ای شبیه موم و چربی که در کبد تولید می‌شود، و در خون و در تمام سلول‌های بدن وجود دارد. کلسترول برای برخورداری از سلامتی کامل مهم می‌باشد و برای ساختن دیواره‌های سلولی، بافت‌ها، هورمون‌ها، ویتامین D، و اسید صفراوی لازم است. با خوردن مواد غذایی که مانند زرده تخم‌مرغ، گوشت، و لبنیات چربی نگرفته از حیوانات تهیه می‌شود هم کلسترول تأمین می‌شود. اگرکلسترول به مقدار بسیار زیاد در خون وجود داشته باشد، ممکن است در دیواره‌های رگ‌های خونی تجمع یابد، جریان خون به بافت‌ها و اندام‌ها را مسدود نماید، و خطر ایجاد بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.
 

Calcitriol

کلسیتریول

شکل فعال ویتامین D. کلسیتریول در کلیه‌ها تولید می‌شود؛ و در آزمایشگاه هم آن را می‌سازند. از کلسیتریول به‌عنوان دارویی برای افزایش دادن سطح کلسیم بدن استفاده می‌کنند تا کمبود کلسیم دراسکلت و کمبود کلسیم مرتبط با بافت (که ناشی از بروز اختلال در کلیه یا در تیروئید است) برطرف شود.
 

Calcitonin

کلسیتونین

هورمونی که توسط سلول‌های غده تیروئید تولید می‌شود و به حفظ سطح مناسب کلسیم خون کمک می‌کند. اگر سطح کلسیم خون بسیار بالا باشد، کلسیتونین سطح آن را پایین می‌آورد.
 

Calcification

کلسیفیکاسیون (آهکی شدن)

ته نشین شدن کلسیم در بافت‌ها. آهکی شدن در پستان را می‌توان در ماموگرام مشاهده نمود، اما با لمس کردن پستان نمی‌توان آهکی شدن آن را ردیابی کرد. دو نوع آهکی شدن پستان وجود درد که عبارتند از آهکی شدن کلان و آهکی شدن خرد. در آهکی شدن کلان (Macrocalcification)، نهشته‌ها بزرگ هستند و معمولاً ارتباطی با سرطان ندارند. در آهکی شدن خرد (Microcalcification)، نهشته‌ها (ته نشست‌ها) به‌صورت لکه‌های کلسیم هستند و در ناحیه‌ای یافت می‌شوند که سلول‌ها به سرعت رشد می‌کنند. امکان دارد به دور هم جمع شدن تعداد زیادی از نهشته‌های مربوط به آهکی شدن خرد، نشانه‌ای از وجود سرطان باشد.
 

Calcium

کلسیم

ماده‌ای معدنی که برای سالم بودن دندان، استخوان، و دیگر بافت‌های بدن لازم است. کلسیم رایج‌ترین ماده معدنی در بدن است. امکان دارد حضور نهشته (ته نشست) کلسیم در بافت‌های بدن، مانند بافت پستان، نشانه‌ای از وجود بیماری باشد.
 

Calcium Levoleucovorin

کلسیم لولوکوورین

دارویی که برای تسکین اثرات سمی ‌موادی (مخصوصاً داروی ضد سرطان متوترکسات) استفاده می‌شود که عملکرد فولیک اسید را متوقف می‌سازند. کلسیم لولوکوورین در درمان برخی از انواع کم‌خونی به‌کارمی‌رود، همراه با فلورویوراسیل (Fluorouracil) برای درمان سرطان روده بزرگ و راست‌روده استفاده می‌شود، و اینک آن را برای درمان دیگر انواع سرطان و بیماری‌های دیگر بررسی می‌کنند. کلسیم لوولوکوورین شکلی از فولیک اسید، نوعی داروی شیمیایی محافظ ((Chemoprotective Agent، و نوعی عامل حساس کننده به داروی شیمی‌درمانی است. به‌جای Calcium Levoleucovorin، می‌توان از واژه‌های Citrovorum Factor، Leucovorin Calcium، و Wellcovorin هم استفاده نمود.
 
 ابتدا 
< صفحه قبل
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
صفحه بعد >
 انتها 
5495 مورد  | صفحه 358 از 367    
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شویدمطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء