موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۱۹ آذر ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > واژه نامه سرطان
واژه نامه سرطان
  

Diffuse Large B – Cell Lymphoma

لنفوم پخش شده سلول B بزرگ

نوعی لنفوم غیر‌هوچکین سلول B (سرطان دستگاه ایمنی) که معمولاً مهاجم می‌باشد (تند رشد است). این بیماری رایج‌ترین نوع لنفوم غیر‌هوچکین است، و مشخصه آن تومور‌های تند رشدی است که در غدد لنفاوی، طحال، کبد، مغز استخوان، یا اندام‌های دیگر یافت می‌شوند. دیگر علائم این بیماری شامل تب، عرق کردن شبانه، و کاهش وزن است. لنفوم پخش شده سلول B بزرگ دارای چند زیر نوع (Subtype) می‌باشد.
 

T – Cell Lymphoma

لنفوم پوستی سلول T.

هر یک از گروهی از لنفوم‌های غیر‌هوچکین سلول T که در پوست به‌صورت جوش خارش‌دار قرمزی آغاز می‌شوند که امکان دارد ضخیم شود یا توموری را ایجاد نماید. رایج‌ترین انواع این بیماری عبارتند از مایکوزیس فانگوییدس (Mycosis Fungoides) و سندروم سزاری
 

T – LGL Lymphoma

لنفوم تی – ال.جی.ال

نوعی لوسمی ‌که در آن لنفوسیت‌های T بزرگ (نوعی گلبول سفید خون) که دارای گرانول‌هایی (ذرات کوچکی) هستند در خون یافت می‌شوند. این یک بیماری مزمن است که امکان دارد برای مدتی طولانی ادامه یابد و وخیم‌تر شود. از واژه T – Cell Large Granular Lymphocyte Leukemia هم می‌توان به‌جای T – LGL Lymphoma استفاده نمود.
 

Intermediate – Grade Lymphoma

لنفوم دارای درجه متوسط

نوعی لنفوم که به سرعت رشد می‌کند و گسترش می‌یابد و دارای علائم حادی است. به‌جای واژه Intermediate – Grade Lymphoma، می‌توان از Aggressive Lymphoma و High – Grade Lymphoma هم استفاده نمود.
 

High – Grade Lymphoma

لنفوم درجه بالا

نوعی لنفوم که به سرعت رشد می‌کند و گسترش می‌یابد و علائم حادی دارد. به‌جای High – Grade Lymphoma، از واژه‌های Aggressive Lymphoma و Intermediate – Grade Lymphoma هم استفاده می‌شود.
 

Low – Grade Lymphoma

لنفوم درجه پایین

نوعی لنفوم که معمولاً به کندی رشد می‌کند و گسترش می‌یابد‌ و تعداد اندکی علائم دارد. این نوع لنفوم را لنفوم کند رشد هم می‌نامند.
 

Marginal Zone B – Cell Lymphoma

لنفوم سلول B منطقه حاشیه‌ای

نوعیD لنفوم غیر‌هوچکین کند رشد سلول B که در نواحی خاصی از (مناطق حاشیه‌ای) بافت لنفاوی آغاز می‌گردد. سه گونه از این لنفوم وجود دارد که در طحال، غدد لنفاوی، یا دیگر بافت‌های لنفاوی که شامل تعداد زیادی سلول B هستند تشکیل می‌شود (سلول B نوعی گلبول سفید خون است). به‌جای Marginal Zone B – Cell Lymphoma، از واژه‌های MZL و Marginal Zone Lymphoma هم استفاده می‌کنند.
 

B - Cell Lymphoma

لنفوم سلول B.

نوعی سرطان که در سلول‌های B (نوعی سلول دستگاه ایمنی) تشکیل می‌شود. لنفوم سلول B اغلب در افراد بالغ بروز می‌کند و امکان دارد کند رشد (Indolent) یا مهاجم (تند رشد) باشد. انواع متعددی از لنفوم سلول B وجود دارد و پیش‌آگهی (Prognosis) و درمان آنها به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.
 

T – Cell Lymphoma

لنفوم سلول T

بیماری که در آن سلول‌های خاصی از دستگاه لنفاوی (به‌‌نام لنفوسیت‌های T) سرطانی می‌شوند.
 

Angioimmunoblastic T-Cell Lymphoma

لنفوم سلول T آنژیوایمیونوبلاستیک

نوعی مهاجم (دارای رشد سریع) از لنفوم غیرهوچکین سلول T که مشخصه آن اتساع غدد لنفاوی و‌هایپرگاماگلوبولینمی ‌یا Hypergammaglobulinemia (افزایش تعداد پادتن‌ها در خون) است، و امکان دارد علائم دیگر شامل جوش زدن پوست، تب، کاهش وزن، یا عرق کردن شبانه باشد.
 

Mature T Cell Lymphoma

لنفوم سلول T بالغ

یکی از گروهی از لنفوم‌های مهاجم (تند رشد) غیر‌هوچکین که در لنفوسیت‌های T بالغ (سلول‌های T که در غده تیموس بالغ شده‌اند و به دیگر مکان‌های لنفاوی بدن از جمله غدد لنفاوی، مغز استخوان، و طحال رفته‌اند) آغاز می‌شوند. به‌جای Mature T- Cell Lymphoma، می‌توان از واژه Peripheral T – Cell Lymphoma هم استفاده نمود.
 

Peripheral T – Cell Lymphoma

لنفوم سلول T محیطی

گروهی از لنفوم‌های مهاجم (تند رشد) غیرهوچکین که در لنفوسیت‌های T بالغ تشکیل می‌شوند (لنفوسیت‌های T بالغ سلول‌های T هستند که در غده تیموس بالغ می‌شوند و به دیگر مکان‌های وجود لنفوسیت در بدن، از جمله به غدد لنفاوی و مغز استخوان و طحال، می‌روند). به‌جای واژه Peripheral T – Cell Lymphoma، از Mature T – Cell Lymphoma هم استفاده می‌شود.
 

Anaplastic Large Cell Lymphoma

لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک

نوعی مهاجم (دارای رشد سریع) از لنفوم غیرهوچکین که معمولاً از نوع سلول T است. سلول‌های سرطانی، که نشانگری به‌نام CD30 یا KI-1 را بر روی سطح خود نشان می‌دهند، ممکن است در غدد لنفاوی، پوست، استخوان‌ها، بافت‌های نرم، ریه، یا کبد یافت شوند. این بیماری را ALCL هم می‌نامند.
 

Mantle Cell Lymphoma

لنفوم سلول منتل

نوعی لنفوم مهاجم (تند رشد) غیر‌هوچکین سلول B که معمولاً درافراد بالغ میان سال یا مسن‌تر بروز می‌کند. مشخصه این بیماری حضور سلول‌های سرطانی کوچک تا متوسطی است که امکان دارد در غدد لنفاوی، طحال، مغز استخوان، خون، و سیستم گوارشی وجود داشته باشند.
 

Non –Hodgkin Lymphoma

لنفوم غیر‌هوچکین

گروهی بزرگ از سرطان‌های لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید خون). ممکن است لنفوم‌های غیر‌هوچکین در هر سنی تشکیل شود، و مشخصه آنها در اغلب موارد وجود غدد لنفاوی بزرگتر از اندازه نرمال، تب، و کاهش وزن است. انواع زیادی از لنفوم غیرهوچکین وجود دارد که می‌توان آنها را به انواع مهاجم (تند رشد) و کند رشد طبقه‌بندی نمود. امکان دارد این لنفوم‌های غیر‌هوچکین در سلول‌های B یا در سلول‌های T تشکیل شوند. لنفوم‌های غیر‌هوچکین که در سلول‌های B تشکیل می‌شوند شامل لنفوم بورکیت، لوسمی‌لنفوسیتیک مزمن/ لنفوم لنفوسیتیک سلول کوچک (CLL/SLL)، لنفوم پراکنده سلول B بزرگ، لنفوم فولیکولی، لنفوم ایمونوبلاستیک سلول بزرگ، لنفوم منادی یا پیشرو لنفوبلاستیک سلول B، و لنفوم سلول منتل (Mantle Cell) است. لنفوم‌های غیر‌هوچکین سلول T شامل مایکوزیس فونگوییدس، لنفوم آناپلاستیک سلول بزرگ، و لنفوم منادی یا پیشرو لنفوبلاستیک سلول T می‌باشد. لنفوم‌هایی که پس از پیوند مغز استخوان یا سلول بنیادی ایجاد می‌شوند معمولاً لنفوم‌های غیر‌هوچکین سلول B هستند. پیش‌آگهی و درمان لنفوم غیر‌هوچکین به مرحله و نوع بیماری بستگی دارد. به‌جای Non – Hodgkin Lymphoma، از NHL هم استفاده می‌شود.
 
 ابتدا 
< صفحه قبل
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
صفحه بعد >
 انتها 
5495 مورد  | صفحه 262 از 367    
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شویدمطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء