موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۱۹ آذر ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > مقالات > سرطان راجعه (پرسش و پاسخ)
سرطان راجعه (پرسش و پاسخ)

سرطان راجعه: پرسش و پاسخ

نکات کلیدی

 • سرطان هنگامی روی می­دهد که سلول­ها غیرطبیعی شوند و بدون هیچ مهاری رشد کنند (به پرسش 1 مراجعه کنید).
 • به محل آغاز سرطان سرطان اولیه یا تومور اولیه می­گویند (به پرسش 2 مراجعه کنید) .
 • سرطان متاستاتیک هنگامی روی می­دهد که سلول­های سرطانی از محلی که سرطان در آن آغاز شده، به دیگر بخش­های بدن سرایت کند (به پرسش 3 مراجعه کنید).
 • هرگاه سرطان انتشار يابد، سرطان متاستاتیک از همان نوع تومور اولیه خواهد بود (به پرسش 3 مراجعه کنید).
 • نقاطی از بدن که معمولاً متاستاز در آنها روی می­دهد ریه­ها، استخوان­ها، کبد و مغز هستند (به پرسش 4 مراجعه کنید).
 • درمان سرطان راجعه معمولاً به نوع سرطان و نيز اندازه و محل متاستاز بستگی دارد (به پرسش 8 مراجعه کنید).

1. سرطان چیست؟

سرطان مجموعه‌ای از چندین بیماری مرتبط است. تمام انواع سرطان‌ها در سلول‌ها – واحدهای تشکیل‌دهندۀ بافت‌ها- آغاز می‌شوند. سرطانی که در اندام‌ها و بافت‌های توپر ایجاد می‌شود، تومور توپر نام دارد. سرطانی که در سلول‌های خونی آغاز می‌شود لوکمی، میلوم مولتیپل یا لنفوم نام دارد.

به‌طور طبیعی، با توجه به نیاز بدن، سلول‌ها برای تشکیل دادن سلول‌های جدید رشد کرده و تقسیم می‌شوند. هنگامی‌که سلول‌ها پیر شده و می‌میرند، سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شوند. گاهی این فرایند منظم دچار اختلال می‌شود. سلول‌های جدید هنگامی تولید می‌شوند که بدن به آنها نیازی ندارد، و سلول‌های پیر در زمانی‌که باید، از بین نمی‌روند.

این سلول‌های اضافه توده‌ای بافتی را تشکیل می‌دهند که به آن غده یا تومور می‌گویند. تومورها می‌توانند خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند. تومورهای خوش‌خیم به دیگر بخش‌های بدن سرایت نمی‌کنند، و به‌ندرت موجب خطرات جدی می‌شوند. تومورهای بدخیم می‌توانند به دیگر بخش‌های بدن سرایت کنند (متاستاز) و خطراتی جدی ایجاد کنند.

2. سرطان اولیه چیست؟

سرطان می‌تواند در هر یک از اندام یا بافت‌های بدن آغاز شود. به تومور اصلی، سرطان اولیه یا تومور اولیه می‌گویند. معمولاً این تومور را با توجه به آن بخش از بدن یا نوع سلول‌هایی که سرطان در آنها آغاز شده است، نام‌گذاری می‌کنند.

3. متاستاز چیست و چگونه روی می‌دهد؟

متاستاز به‌معنای سرایت سرطان است. سلول‌های سرطانی گاهي از تومور اولیه جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی (سیستمی که مولد، ذخیره‌کننده و حامل سلول‌هایی است که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند) مي‌شوند. سلول‌های سرطانی به این شکل به دیگر بخش‌های بدن سرایت می‌کنند.

در صورتی‌که سلول‌های سرطانی به بخش دیگری از بدن سرایت کنند و در آنجا توموری جدید ایجاد کنند، به این تومور جدید، تومور متاستاتیک می‌گویند. منشأ سلول‌های موجود در تومور متاستاتیک، تومور اصلی است. این بدان معناست که برای مثال، اگر سرطان پستان به ریه‌ها سرایت کند، تومور متاستاتیک در ریه، متشکل از سلول‌های سرطانی پستان است (و نه سلول‌های ریه). در این مورد، نام بیماری موجود در ریه‌ها سرطان پستان متاستاتیک است (و نه سرطان ریه). ظاهر سلول‌های سرطان پستان متاستاتیک در زیر میکروسکوپ، روی ‌هم‌ رفته شبیه به سلول‌های سرطانی موجود در پستان است.

4. سرطان به کدام بخش‌های بدن سرایت می‌کند؟

سلول‌های سرطانی می‌توانند تقریباً به هر بخشی از بدن سرایت کنند. خیلی از اوقات سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی (توده‌هایی گرد از جنس بافت لنفاوی) مجاور تومور اولیه (غدد لنفاوی منطقه‌ای) سرایت می‌کنند. به این حالت درگیری غدد لنفاوی یا سرطان منطقه‌ای می‌گویند. سرطانی که به دیگر اندام‌ها یا به غدد لنفاوی غیرمجاور تومور اولیه سرایت می‌کند، سرطان متاستاتیک می‌گویند. پزشکان، به این حالت، سرطان دوردست می‌گویند.

شایع‌ترین نواحی متاستاز مربوط به تومورهای توپر، ریه‌ها، استخوان‌ها، کبد و مغز هستند. برخی از انواع سرطان‌ها بیش‌تر به بخش‌های خاصی از بدن سرایت می‌کنند. برای مثال، متاستاز سرطان ریه، اغلب در مغز یا استخوان‌ها روی می‌دهد، و سرطان رودۀ بزرگ اكثراً به کبد سرایت می‌کند. سرطان پروستات بیش‌تر به استخوان‌ها سرایت می‌کند. سرطان پستان معمولاً به استخوان‌ها، ریه‌ها، کبد یا مغز سرایت می‌کند. با این‌حال، هر یک از این سرطان‌ها ممکن است به دیگر بخش‌های بدن نیز سرایت کنند.

چون سلول‌های خونی در سراسر بدن حرکت می‌کنند، سلول‌های سرطانی مربوط به خون، میلوم مولتیپل و سرطان لنفوم در هنگام تشخیص سرطان، معمولاً در یک ناحیه از بدن متمرکز (Localized) نیستند. می‌توان سلول‌های تومور را در خون، چندین غدۀ لنفاوی یا دیگر بخش‌های بدن، از جمله کبد یا استخوان‌ها یافت. به این شکل از سرایت، متاستاز نمی‌گویند.

5. سرطان متاستاتیک علائمی هم دارد؟

در برخی از مبتلایان به سرطان متاستاتیک علائمی بروز نمی‌کند. متاستاز، در این افراد پس از انجام عکس‌برداری با اشعۀ ایکس و دیگر آزمایش‌هایی که برای دیگر مقاصد انجام می‌شود، مشخص می‌شود.

در صورتی‌که علائم سرطان متاستاتیک بروز كنند، نوع و تعداد این علائم به اندازه و محل متاستاز بستگی دارد. برای مثال، سرطانی که به استخوان‌ها سرایت کند به احتمال زیاد موجب بروز درد شده و ممکن است منجر به شکستن استخوان شود. سرطانی که به مغز سرایت کند می‌تواند موجب بروز علائم متعددی از جمله سردرد، حملات صرع و بی‌ثباتی (Unsteadiness) شود. تنگی نفس ممکن است نشانۀ درگیری ریه باشد. تورم در ناحیۀ شکم یا یرقان (زرد شدن پوست) نشان‌دهندۀ سرایت احتمالي سرطان به کبد است.

گاهی، پیش از بروز علائم ناشی از تومور متاستاتیک، به سرطان اولیۀ فرد پی نمی‌برند. برای مثال، در صورتی‌که سرطان پروستات مردی به استخوان‌های لگنی‌اش سرایت کند، ممکن است پیش از بروز هرگونه علائمی ناشی از تومور اولیۀ موجود در پروستاتش، به پشت درد (ناشی از سرطان موجود در استخوان‌هایش) دچار شود.

6. چگونه یک پزشک تشخیص مي‌دهد که سرطان، اولیه است یا ثانویه؟

به‌منظور تعیین اینکه یک تومور اولیه است یا ثانویه، آسیب‌شناس نمونه‌ای از تومور را در زیر میکروسکوپ معاینه می‌کند. به‌طور کلی، ظاهر سلول‌های سرطانی، شبیه به نسخه‌ای غیرطبیعی از سلول‌های همان بافتی هستند که سرطان در آن آغاز شده است. آسیب‌شناس، اغلب با استفاده از آزمایش‌های مخصوص تشخیصی منشأ سلول‌های سرطانی را مشخص مي‌کند. نشانگرها یا عامل‌های موجود برروی سلول‌های سرطانی یا درون آنها می‌توانند نشان‌دهندۀ محل اولیۀ سرطان باشند.

ممکن است وجود سرطان‌های متاستاتیک پیش از پی بردن به وجود تومور اولیه یا هم‌زمان با آن، یا ماه‌ها یا سال‌ها پس از آن مشخص شود. در صورتی‌که به‌وجود تومور جدیدی در بیماری که در گذشته تحت درمان سرطان قرار گرفته پی ببرند، آن تومور غالباً متاستاتیک است و کم‌تر پیش می‌آید که یک تومور اولیۀ دیگر باشد.

7. آیا امکان دارد فردی بدون اینکه به سرطان اولیه مبتلا شده باشد، دچار تومور متاستاتیک شود؟

پاسخ منفي است. منشأ تومور متاستاتیک همیشه سلول‌های سرطانی موجود در بخش دیگری از بدن است. در بیش‌تر موارد، هنگامی‌که ابتدا وجود تومور متاستاتیک مشخص می‌شود، می‌توان تومور اولیه را یافت. جست‌وجو برای تومور اولیه شامل آزمایش‌های آزمایشگاهی، عکس‌برداری با اشعۀ ایکس و دیگر فرایندها است. با این‌حال، موارد اندکی وجود دارد که در آنها تومور متاستاتیک تشخیص داده می‌شود، اما با وجود انجام آزمایش‌های گسترده نمی‌توان تومور اولیه را یافت. آسیب‌شناس از آنجا می‌تواند به متاستاتیک بودن تومور پی ببرد که سلول‌های موجود در تومور، به سلول‌های اندام یا بافتی که تومور در آن پیدا شده، شبیه نیستند. پزشکان در این موارد تومور اولیه را باعنوان ناشناخته یا مستتر (پنهان) می‌شناسند، و می‌گویند بیمار دچار سرطان با منشأ اولیۀ نامعلوم (Cancer Of Unknown Primary Origin- Cup) است. برای درمان سرطان متاستاتیک از چه روش‌های درمانی استفاده می‌شود؟

در صورت متاستاز سرطان، می‌توان آن‌ را با استفاده از شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، درمان بیولوژیک، هورمون‌درمانی، جراحی، جراحی سرمایشی (Cryosurgery) یا ترکیبی از این موارد درمان كرد. انتخاب درمان به‌طور کلی به نوع سرطان اولیه، اندازه و محل متاستاز، سن بیمار، سلامت عمومی وی و روش‌های درمانی که در گذشته بر روی او انجام شده بستگی دارد. در بیماران مبتلا به سرطان با منشأ اولیۀ نامعلوم، می‌توان این سرطان را با وجود مشخص نبودن محل تومور اولیه درمان کرد. كه هدف درمان، مهار سرطان یا درمان علائم یا عوارض جانبی درمان خواهد بود.

8. آیا روش‌های درمانی جدیدی برای سرطان متاستاتیک ایجاد شده‌است؟

بله، بسیاری از روش‌های درمانی جدید برای سرطان تحت بررسی هستند. برای ایجاد روش‌های درمانی انجمن ملی سرطان، پشتیبانی پژوهش‌های بالینی (بررسی‌های تحقیقاتی) متعددی را بر روی مبتلایان به سرطان در بسیاری از بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، دانشکده‌های پزشکی و مراکز سرطان در سراسر کشور بر عهده گرفته است. پژوهش‌های بالینی گام مهمی در بهبود روش‌های درمانی محسوب می‌شوند. پیش از آنکه یک درمان جدید قابلیت استفاده توسط عموم را بیابد، پزشکان بررسی‌هایی را بر روی آن روش انجام می‌دهند تا میزان بی‌خطر بودن روش درمانی جدید برای بیماران و مؤثر بودن آن مشخص شود. نتیجۀ چنین بررسی‌هایی نه تنها منجر به پیشرفت‌هایی در درمان سرطان شده، بلکه به شناسایی، تشخیص و پیشگیری سرطان نیز کمک‌های بسیاری کرده است. بیمارانی که مایل به شرکت در پژوهش‌های بالینی هستند مي‌توانند با پزشک خود مشورت کنند.
نــــــظرات
 • صابر
 • ۲۰ اسفند ۱۳۹۳
  دوای همه این مريضي های دست خداست فقط از اون بخواين که داروشو بده امیدوارم به حق فاطمه زهرا ص همه ی مريضا شفا پیدا کنن.
 • skyzare
 • ۱ بهمن ۱۳۹۳
  سلام . ان شاءالله خدا همه بیماران رو شفا بده . این نظر ها رو که خوندم بیشتر به نعمت سلامتی پی برم . خدایا شکر بی کران به خاطر همه نعمت هایت
 • مهدی
 • ۹ آبان ۱۳۹۳
  خدایا همه سرطانیهارو شفا بده
 • م.ن
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۳
  «لِلّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَا فِيهِنَّ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» ؛ حكومت آسمان‏ها و زمين و آنچه در آنهاست، از آن خداست، و او بر هر چيزى تواناست. مائده:120
 • بدون نام
 • ۲۳ شهریور ۱۳۹۳
  ای نام تو هم درمان در بستر بیماری یا شافی و یا کافی همه بامید رحمت توا هستند
 • احمد
 • ۲۵ تیر ۱۳۹۳
  خدایاااا به حق این شبهای عزیز ماه پر برکت رمضان تمام بیماران اسلام به خصوص سرطانی ها رو شفا بده.همه آرزوی این بیمارهای عزیز فقط سلامتی شون هست.خدایا رحمت بیاد...
 • ------
 • ۱۶ تیر ۱۳۹۳
  خدايا به فرزند 16 ماهه اش رحم كن.براش دعا كنيد
 • بی نام
 • ۳۰ خرداد ۱۳۹۳
  خدایااااااااااااااااااااااااا به همه بیمارا رحم کن خدا
 • بدون نام
 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
  تو رو خدا واسه مادرم دعا کنید. دلم تیکه تیکه شده خدایا رحم کن به مادرم و به همه ی مریضای سرطانی
 • نسرین
 • ۶ فروردین ۱۳۹۳
  الان عید نوروزه و ایام فاطمیه نزدیکه خدارو قسم میدم به حق فاطمه زهرا همه بیمارانو شفا بده
 • بدون نام
 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
  برای شفای پدرم دعا کنید.پدرم یک ساله مبتلا به سرطان ریه است.
 • ن-ش
 • ۱۲ آذر ۱۳۹۲
  خدایا مادرم 8 ساله که فوت کرده همسرم هم که 6 ساله فوت کرده . پدر بیمارم را به من و دخترم که خیلی تنها هستیم زیاد نبین . خدایا التماس میکنم
 • حسین
 • ۳ مهر ۱۳۹۲
  امروز بعد از چند ماه مراجعه به پزشک فهمیدیم پدرم متاستاتیک کبد داره - قبلا درد شدید معده داشت -دکتر گفته باید شیمی درمانی بشه تازه اگه جواب بده و این یه ریسکه ... خودشم خبر نداره فکر میکنه زخم معده است و بزودی عمل میشه و موندیم چجوری بهش بگیم -همه ی اونایی که مریض داریم باید قوی باشیم و توکل به حضرت حق دعا هم یادمون نره
 • دختری امیدوار به شفای پدر
 • ۶ شهریور ۱۳۹۲
  سلام من پدرم سرطان کلیه داشت و بعد متاستاز شد و به استخوان ران و ریه هم زد. امکان سلامتی دوباره او وجود دارد.لطفا برای شفای همه بیمارها یک سوره حمد بخوانید. التماس دعا
 • زیبا
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۲
  مادرم کانسر معده است که به متاستاتیک کبد و ایکتر یا همون یرقان دچار شده . خواهش میکنم برای شفای اون سوره حمد رو تلاوت کنبد تا خدا بحق مادر بودنش اونو برامون نگه داره تا زجر نبود مادر رو مثل نبود پدرمون نکشیم .دعا کنید. حالش بده دکترا جوابش کردن..............
 • بدون نام
 • ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
  پدرم میلوم داره دلم داره آتیش میگیره چون خودش نمیدونه چه خبره برای شفای همه مریضها صلوات...
 • بدون نام
 • ۹ مرداد ۱۳۹۲
  عالی بود فقط در مورد تغذیه بیشتر توضیح دهید.
 • بدون نام
 • ۵ مرداد ۱۳۹۲
  برای شفای همه ی مریضا صلوات...
 • یه بیمار
 • ۷ خرداد ۱۳۹۲
  دلم واسه خودم وهمه اونایی که سرطان استخوان (سارکوم استئوژنیک) دارند سوخت. هیچ جا ی مطلب درست وحسابی در مورد این نوع بیماری نوشته نشده متاسفانه
 • فاطمه
 • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
  متشکرم امروز متاستاز رو سرچ کردم و قلبم به درد اومد... یه دوست داره از این مشکل درد می کشه
 • سامان
 • ۲۷ فروردین ۱۳۹۲
  با عرض سلام ,پدرم مبتلا به سرطان روده متاستاتیک (به کبد به صورت پراکنده) هست دوره هفتم شیمی درمانی است. با توجه به نتیجه امید به درمان چقدر است؟ diffuse infiltrativer liver metastasis . in comparison with previous study , the intense of liver infiltration has been decreased .
 • ناصر
 • ۲۳ فروردین ۱۳۹۲
  سلام خسته نباشید ترو خدا جوابم رو برام ایمیل کنید اینجا رو دیگه نمیتونم پیداش کنم.من پسری هستم متولد 71 من در سال 80 بیماری هوچکین داشتم وشیمی درمانی شدم متاسفانه الان سیگار میکشم میخوام بدونم سیگار چه بکشم یا نکشم احتمال ای وجود داره که بیماری من دوباره برگرده.خواهش میکنم جواب رو برام ایمیل کنید
 • بدون نام
 • ۹ دی ۱۳۹۱
  از توضیحات و تفسیر بیماری بسیار سپاسگزارم.
 • ندا
 • ۳ دی ۱۳۹۱
  لطفا راجع به درمان سرطان استخوان متاستاتیک مطلب بنويسيد. با تشكر
 • بدون نام
 • ۲۹ آذر ۱۳۹۱
  خيلي خوب
 • شراره
 • ۱۷ آذر ۱۳۹۱
  سلام ممنون از شما بابت مطالب خیلی خوبتون
 • بدون نام
 • ۱۸ مرداد ۱۳۹۱
  چرا در مورد درمانهای جدید مثل سایبر نایف مطلبی ارایه نشده ؟
 • بدون نام
 • ۲۸ خرداد ۱۳۹۱
  عالی بود
 • بدون نام
 • ۲۸ خرداد ۱۳۹۱
  با زبان ساده و عالی بیان شده .البته در علمیترین مقالات نیز چیز بیشتری یافت نمیشود و سرطان یعنی این ...
 • بدون نام
 • ۵ آذر ۱۳۹۰
  خوب بود ممنون
ارســال نـظر
کاربر گرامی برای طرح سوالات پزشکی به بخش مشاوره سلامت مراجعه نمایید تا سوال شما توسط متخصصین موسسه پاسخ داده شود. به سوالاتی که در این بخش ارسال میشوند ترتیب اثر داده نمیشود.

نام (اختیاری)
پست الکترونیک(اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشمــا
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
اظهارنظرهای جدید به این مطلب،به ایمیل من ارسال گردد
* لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید *
لطفا حاصل عبارت را در محل زیر وارد نمایید:
= 1 - 3

مقالات سرطان راجعه (پرسش و پاسخ)
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شویدمطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء